Hodová veselice zavoněla v Muzeu řeznictví Valašské Meziříčí

Hodová veselice přilákala 1. dubna do Muzea řeznictví téměř sedm set návštěvníků. Zavoněly dobroty z pravé valašské zabijačky, které pro návštěvníky připravili mistři řezníci z Krásna. K poslechu a k tanci zahrála cimbálová muzika. Úspěch sklidila také veřejná soutěž o nejlepší domácí tlačenku. Cenu pro vítěze, tedy sud piva Řeznický lev z minipivovaru Paličák, převzal na základě rozhodnutí laické i odborné poroty Miroslav Svoboda z Hodonína. Hodová veselice tak úspěšně navázala na podzimní veřejnou akci Klobáskobraní.

„Vážíme si zájmu návštěvníků o řeznické řemeslo. V akcích pro veřejnost proto budeme ve spolupráci s Muzeem řeznictví pokračovat,“ uvedl Karel Pilčík, majitel MP Krásno, a. s. a zakladatel řeznického muzea. Jeho myšlenka popularizovat řeznické řemeslo tak na Valašsku díky Muzeu řeznictví skutečně žije. Nejmladší generaci přilákal na Hodovou veselici populární vláček, který vozil děti s rodiči z centra města až do Krásna k muzeu a zpět. Pro děti navíc organizátoři připravili řadu soutěží a dětských atrakcí. „K poslechu návštěvníkům hrály populární cimbálovky Beskyd a Bača. O spokojené žaludky návštěvníků se postarali nejen mistři řezníci z Krásna, ale také stánek minipivovaru Paličák, který speciálně pro muzeum vaří originální pivo Řeznický lev. Aprílový termín jsme zvolili záměrně jako řeznickou recesi, protože jsme s akcí trochu rozverně narušili předvelikonoční období půstu,“ uvedl vedoucí Muzea řeznictví Aleš Linduška.

Hodová veselice navázala úspěšně na podzimní veřejnou akci Klobáskobraní, během které soutěžili přihlášení návštěvníci ve výrobě domácích klobásek před očima návštěvníků. Muzeum řeznictví tak během roku ožívá kulturními i gastronomickými akcemi, které pomáhají v tolik potřebné popularizaci řeznického řemesla. „Zájem o tradiční řemeslo klesá a v našem zájmu je k němu přilákat mladou generaci,“ uvedl zakladatel muzea Karel Pilčík. Muzeum pod jeho vedení přivítalo už na začátku roku jubilejních 10 tisíc návštěvníků. „Dalších jubilejních 10 tisíc bychom rádi v muzeu oslavili ještě koncem tohoto roku,“ uvedl vedoucí muzea Aleš Linduška.

V muzeu řeznictví se konají celoročně exkurze, které seznamují návštěvníky s historií a současností řeznického řemesla nejen na Valašsku. Jedinečnou expozici řeznických strojů umocňuje funkční transmise, díky které řeznické stroje z počátku minulého století před očima návštěvníků skutečně ožívají. Úspěšné jsou exkurze s pohoštěním, při nichž zhlédnou návštěvníci film Zabijačka na Valašsku a ochutnají vybrané uzené speciality MP Krásno a Řeznictví H+H, partnerů muzea. Do muzea pravidelně zavítají také zájemci o obor Řezník – uzenář místní odborné školy ISŠ-COP, pořadatele prestižní celorepublikové řeznické soutěže. Spolupráce Muzea řeznictví a odborné školy pomáhá k řemeslu přitáhnout budoucí generaci řezníků a uzenářů.

Aleš Linduška

Foto: archiv MŘ